Situationen i Jemen

Humanitär kris i Jemen efter amerikanskt-saudiskt krig

Publicerad 6 november 2015 kl 13.44

Utrikes. 22 miljoner människor befaras nu leva på svältgränsen i Jemen, sedan Saudiarabien blockerat nästan all matexport till landet. Och snart befaras en stor flyktingvåg från Jemen.

Dela artikeln

Ryssland skickade under gårdagen 23 ton med förnödenheter till huvudstaden Sanaa, skriver nyhetsbyrån AFP, enligt Yahoo News.

Den jemenitiska huvudstaden kontrolleras sedan förra vintern av Huthimilisen – en shiamuslimska rebellrörelse som strider mot vad de upplever har varit ett systematiskt förtryck av landets shiamuslimska minoritet. Den sunnitiska tidigare presidenten, som stöttas av Saudiarabien, Muslimska brödraskapet, Jordanien, Egypten och USA, har flytt till södra delen av landet.

Det befaras nu att landet kan splittras i en sydlig del, som idag kontrolleras av den sunnitiska presidenten och al-Qaida, och en nordlig del kontrollerad av den Huthimilisen.

USA bistår Saudiarabien i kriget mot Jemen, skriver det amerikanska nyhetsmagasinet The Week. Bland annat har amerikanerna genomfört attacker med drönare och försett saudierna med logistik och underrättelser.

Sedan de två länderna engagerade sig i konflikten har över en miljon människor blivit internflyktingar. Enligt FN är konflikten i Jemen en av världens största humanitära katastrofer.

Men det är inte enbart den militära konflikten som har skapat den humanitära krisen. Som en del av krigföringen har Saudiarabien lyckats blockera närapå all matexport till Jemen. Och eftersom landet, som saknar bördig jord, importerar nästan all sin mat, lever nu uppskattningsvis över 80 procent av den 27 miljoner stora befolkningen på svältgränsen.

Risken är nu stor att en omfattande flyktingström från Jemen kan uppstå.


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0