Ilskan: "Ace of Base spelar på flyktinghatar-propaganda-gala"

Publicerad 6 december 2021 kl 10.08

Kulturnyheter. Jenny Berggren, frontfigur i svenska Ace of Base, deltog i en polsk hyllningskonsert till soldaterna som skyddar gränsen mot tredje världen-invandrare. Detta får nu blodet att koka hos svenska vänsteraktivister.

Dela artikeln

© Olaf Kosinsky

Jenny Berggren.

"Ace of Base spelar på flyktinghatar-propaganda-gala på polsk tv", skriver Aftonbladets kulturchef Karin Pettersson på Twitter.

Hon syftar på en tv-sänd gala som polska TVP och Polens försvarsdepartement höll på söndagen, på en polsk flygbas i den östra delen av landet.

Galans syfte var att visa stöd för de polska soldater som skyddar gränsen till Vitryssland mot illegala tredje världen-invandrare, som med våld försöker tränga in i EU.

Bland annat uppträdde det spanska flickbandet Las Ketchup, det koreanska flickbandet Loona, tyska Captain Jack samt Lou Bega.

Men även Ace of Base-sångerskan Jenny Berggren var alltså inbjuden – något som inte gillas på Twitter.

"Ace of Base har ett problematiskt förflutet. Vill minnas att en av grundarna var en organiserad fascist", skriver en användare i ett svar till Karin Pettersson.

"Skrämmande. Hur kan detta ens vara tillåtet?" twittrar en annan person.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 32577621


Varnish cache server

Mer från Kulturnyheter

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0