Inbrottsvåg i tyska bilar

Publicerad 13 oktober 2016 kl 19.59

Inrikes. Sedan i somras har polisen i Bergslagen fått in många anmälningar om stölder ur framförallt BMW-bilar. Det som stjäls är företrädesvis ratt, navigationsutrustning och airbag.

Dela artikeln

Särskilt utsatta är modeller ur BMW:s 5-serie. Men även andra tyska bilar, bland annat av märkena Mercedes och Audi, har figurerat i utredningarna.

Polisen skriver på sin hemsida att personer som äger en sådan bil bör försöka att försvåra för tjuvarna. Parkera helst din bil i ett låst garage. Har du inte möjlighet till det, så försök parkera där bilen är väl synlig för förbipasserande och belyst.

Nu misstänker polisen att tjuvarna rekognoserar platsen och området där bilen finns innan brotten begås. Den som ser personer eller fordon där man bor som du inte känner igen eller som beter sig avvikande bör notera registreringsnummer och om möjligt fotografera.

Polisen inom region Bergslagen arbetar på flera sätt och över länsgränserna för att få stopp på stölderna men är fortsatt intresserade av allmänhetens tips. Det finns bland annat uppgifter om att en svart Volkswagen Passat synts till i anslutning till stölderna.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här kör misstänkte pedofilen på Dumpen-grundarna

VIDEO: Konfrontationen med "gäddan" spårar ur – rejält. Mannen får "total panik" när Patrik Sjöberg dyker upp istället för 12-åriga flickan.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare