Islamiska staten i Sverige
Sverige pekas ut i videon.

Sverige måltavla i IS-video om hur muslimer på bästa sätt kan mörda "otrogna"

Publicerad 26 november 2016 kl 22.58
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Sverige pekas ut som måltavla i en ny instruktions­video där Islamiska staten upplyser om hur man på bästa sätt kan mörda icke-muslimer.

Dela artikeln

Filmen, som innehåller groteska scener där jihadister bland annat skär halsen av en tillfånga­tagen "korsfäst" man, manar muslimer världen över till kamp mot kristna.

– De frustrerar och skapar skräck i de otrognas nationer. De gjuter fruktan i deras själar och fyller deras hjärtan med panik, inleder en speakerröst som lovordar de terrorister som slagit till mot västvärlden.

– Med bara några kulor och den mest grundläggande utrustningen har de stöttat Islamiska staten och muslimerna och hållit korsfararna sömnlösa och trötta.

Därefter följer ingående instruktioner om hur muslimer i västvärlden på bästa sätt kan göra för att mörda icke-muslimer.

I en scen får man lära sig var på kroppen man ska knivhugga någon för att göra maximal skada. I en annan visar en islamist hur man med ett vanligt kök som arbetsrum kan bygga en bomb.

Filmen är tänkt att inspirera muslimer att på eget bevåg utföra våldsdåd i de länder de bor i. En kniv eller hembyggd bomb anser IS vara de två mest effektiva sätten för den oerfarne som vill bli jihadist. Och det som kanske är mest oroväckande för svensk del är att IS nu pekar ut Sverige som ett av de länder som muslimer bör utkämpa sin blodiga jihad i.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 412405708


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Svensk trend: Politikerna tar sommarlov även under valår

Syns inte till – har semester.. "Politikerna är så slappa att de till och med har flyttat Almedalsveckan till juni".0 

Volvo V70 från 2005 utklassar nya bilar i säkerhetstest

Pekskärm- och app-bilar en trafikfara.. Gamla Volvon utklassar bilarna som kräver pillande i menysystem vid ratten.0 

Katja Nyberg hoppar av Widdings parti

Vildens nya drag.. Tar tillbaka kandidatur för Ambition Sverige.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0