Val 2014

Åkesson "skuggar" alliansen genom landet

Publicerad 13 september 2014 kl 16.40

Politik. Jimmie Åkesson (SD) härmar idag, lördag, alliansen och valspurtar genom landet genom att, liksom de, valtala i Malmö, Göteborg och Stockholm.

Dela artikeln

Partiledarna i alliansen har idag besökt både Malmö och Göteborg och valtalar just nu på Norrmalmstorg i Stockholm. Åkesson har gjort likadant och besöker även han Sveriges tre största städer idag – han avslutar vid sextiden på kvällen med ett valtal på Nytorget på Södermalm i Stockholm.

Även Socialdemokraternas partiledare, Stefan Löfven, valtalade idag i Göteborg. Att både statsministern, statsministerutmanaren och Åkesson valtalade i Göteborg – samtidigt – föranledde ett större polispådrag i staden. Polisen skriver dessutom att Åkesson samlade "en hel del åskådare" – en person avlägsnades i samband med Åkessons tal och en omhändertogs för ordningsstörning. Även under Åkessons valtal i Malmö förekom det en del ordningsstörningar och sju personer fick avvisas av polisen.

 


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0