Val 2014
Nationalsocialisterna i Svenska motståndsrörelsen bildar en "parlamentarisk gren" efter sin valkupp mot SD.

Nynazister skapar "parlamentarisk gren"

Publicerad 2 oktober 2014 kl 13.51

Politik. Nazistiska Svenska motståndsrörelsen (SMR) meddelar idag att man bildar en "parlamentarisk gren" av rörelsen.

Dela artikeln

Bakgrunden är SMR:s valkupp mot Sverigedemokraterna där man med 18 handskrivna personröster lyckades rösta in rörelsens frontfigur, Pär Öberg, i Ludvika kommunfullmäktige på ett SD-mandat.

Anledningen till att kuppen lyckades var att SD hade för få kandidater i kommunen där partiet kraftigt ökade sitt väljarstöd.

Det nybildade partiet uppges bli en konkurrent till det nationalistiska Svenskarnas parti och i ett offentliggörande idag skriver SMR:s ledare Klas Lund att man uppvaktat SvP för att diskutera en sammanslagning av de båda organisationerna.

SvP, som efter en påkostad kampanj lyckades skrapa ihop till 4.189 röster i riksdagsvalet, har dock avfärdat den inviten.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0