Ensamkommande flyktingbarn
Arkivbild.

Khavari: Varje ensamkommande innebär "tusentals möjligheter" för Sverige

Publicerad 23 april 2018 kl 16.55

Inrikes. Att låta de 9.000 ensamkommande stanna skulle innebära en enorm vinst för Sverige. Det hävdar nu Fatemeh Khavari, talesperson för "Ung i Sverige", i en artikel i Expressen.

Dela artikeln

Fatemeh Khavari uppmanar nu regeringen, Vänsterpartiet och Centerpartiet att rösta för lagförslaget att låta 9.000 så kallade ensamkommande utan asylskäl stanna i Sverige.

Det är det enda "rätta" att göra, hävdar hon.

Men inte bara för de afghanska männens skull, utan även för Sveriges skull. Varenda "ensamkommande" som får stanna är nämligen en enormt stor vinst för Sverige, menar hon bestämt.

"Sverige är vår framtid och vi kommer ta hand om det. Varje människa är värdefull, varje ensamkommande ungdom är tusentals nya möjligheter för Sverige att växa sig starkare", skriver Fatemeh Khavari i debattartikeln på Expressen.se och betonar att det är för farligt att åka tillbaka till Afghanistan.

Hon påpekar vidare att de politiker som säger sig stå på "rättvisans sida" i praktiken nu också måste visa det genom att rösta för det kontroversiella lagförlaget, som bland annat sågats av Lagrådet och som beräknas kosta 2,9 miljarder de närmaste tre åren.


Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Styckmördare byter kön igen – flyttas till kvinnofängelse

Har tröttnat på att vara man och sitta i mansfängelse. Nu utnyttjar "Leona Svensson" Kristerssons könsbyteslag för att få slippa.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Knarkmisstänkta SD-kvinnan var narkotikaspanare hos polisen

"Det var faktiskt det roligaste jag gjort.". Nya bisarra detaljerna om politikern och ex-polisen Katja Nyberg (SD).0 

IF Metall-topp åtalas för strypmord

Kvinnans lik dumpades i sjö.. Fackordföranden Juha Marttila, 56, nekar till brott.0 

Gettoinvandrare tycker invandringen gjort Sverige bättre

Tydlig majoritet i "utsatta områden" svarar ja.. Anser sig samtidigt själva vara "svenskar" – fast med en annan kultur.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0