Knivdådet i Norrköping
Vrinnevisjukhuset.

Knivskuren man opererades akut

Publicerad 17 augusti 2015 kl 17.36

Inrikes. Den man som idag knivskars vid knivdådet i Norrköping har akut opererats på Vrinnevisjukhuset i Norrköping. Samtidigt fördes den yngre av de båda knivskurna kvinnorna till ett annat län för vård.

Dela artikeln

© Privat

Denne 24-årige svenske man är misstänkt för knivdådet.

Uppgifterna kommer från en talesman för Region Östergötland, som önskar vara anonym. När Fria Tider ringer upp landstinget får vi istället ett skriftligt meddelande uppläst som beskriver hur det gick för de tre skadade:

– Tre personer fördes idag på förmiddagen till Vrinnevisjukhuset för vård efter attacken i centrala Norrköping. Det handlar om en kvinna och en man, båda i 20-årsåldern, och en kvinna i 40-årsåldern, säger talesmannen och fortsätter:

– Mannen opererades under eftermiddagen akut för allvarliga skador, hans tillstånd beskrivs nu som stabilt. Kvinnan i 20-årsåldern fördes på eftermiddagen till annat län för fortsatt vård. Kvinnan i 40-årsåldern kunde tidigt på eftermiddagen lämna sjukhuset.


Nyheter från förstasidan

Här åtalas Expressen för att ha haft sex med poliskälla

Profilerade journalisten Maja Olofsson inför rätta. Vägrar svara på tilltal när journalisten Christian Peterson dyker upp och ställer frågor.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0