Ensamkommande flyktingbarn
Arkivbild.

Kommun parar ihop flyktingbarn med hästtjejer

Publicerad 16 maj 2017 kl 11.54
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Tierps kommun parar ihop ensam­kommande flyktingbarn med hästtjejer i ett skatte­finansierat integrations­projekt. Det skriver Aftonbladet i en uppmärksammad artikel.

Dela artikeln

Varje tisdagskväll fylls stallet vid Tierps ryttarklubb av nyanlända invandrare, i synnerhet så kallade ensamkommande flyktingbarn, för att de ska få prova på att rida. Ulla Andersson på ryttarklubben berättar att det viktiga är att flyktingbarnen får träffa ridtjejerna på klubben.

– De är A och O. Att vi är några gamlingar här från styrelsens sida som medverkar är en sak, men det är ju integrationen med de andra ungdomarna som är det viktiga och är det roliga när det fungerar. Det tycker nog båda sidor tror jag, säger hon till Aftonbladet TV.

Andersson förklarar också att ungdomarna kan interagera med varandra även om de inte pratar samma språk.

Ridinstruktören Nathalie Ivarsson berättar i samma inslag att integrationsprojekt är relativt nystartat.

– Det började precis efter nyår med en öppet hus-dag så vi skulle få se vilka som var intresserade. Det är mest ensamkommande killar som har kommit, skött hästar, lärt sig hur man gör och umgås med hästtjejerna, säger hon och understryker att klubben vill nå ut till så många som möjligt.

På debattforumet Flashback höjs en och annan kritisk röst mot projektet. Vissa tycker det är orättvist att kommunen erbjuder invandrare möjlighet att rida, medan svenska ungdomar måste betala för det. Andra befarar att det finns risk för våld och övergrepp när de svenska flickorna och invandrar­männen integreras med varandra. Ensamkommande flyktingbarn är en mycket brottsbelastad invandrargrupp.


Nyheter från förstasidan

Svenska Gripen-plan kan bomba Ryssland redan 2026

Nya beskedet från Pål Jonson. "Ukraina har rätt att försvara sig inom och utom sitt territorium."0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0