Ensamkommande flyktingbarn
Arkivbild.

Kommun parar ihop flyktingbarn med hästtjejer

Publicerad 16 maj 2017 kl 11.54
Av Mattias Albinsson ✉

Inrikes. Tierps kommun parar ihop ensam­kommande flyktingbarn med hästtjejer i ett skatte­finansierat integrations­projekt. Det skriver Aftonbladet i en uppmärksammad artikel.

Dela artikeln

Varje tisdagskväll fylls stallet vid Tierps ryttarklubb av nyanlända invandrare, i synnerhet så kallade ensamkommande flyktingbarn, för att de ska få prova på att rida. Ulla Andersson på ryttarklubben berättar att det viktiga är att flyktingbarnen får träffa ridtjejerna på klubben.

– De är A och O. Att vi är några gamlingar här från styrelsens sida som medverkar är en sak, men det är ju integrationen med de andra ungdomarna som är det viktiga och är det roliga när det fungerar. Det tycker nog båda sidor tror jag, säger hon till Aftonbladet TV.

Andersson förklarar också att ungdomarna kan interagera med varandra även om de inte pratar samma språk.

Ridinstruktören Nathalie Ivarsson berättar i samma inslag att integrationsprojekt är relativt nystartat.

– Det började precis efter nyår med en öppet hus-dag så vi skulle få se vilka som var intresserade. Det är mest ensamkommande killar som har kommit, skött hästar, lärt sig hur man gör och umgås med hästtjejerna, säger hon och understryker att klubben vill nå ut till så många som möjligt.

På debattforumet Flashback höjs en och annan kritisk röst mot projektet. Vissa tycker det är orättvist att kommunen erbjuder invandrare möjlighet att rida, medan svenska ungdomar måste betala för det. Andra befarar att det finns risk för våld och övergrepp när de svenska flickorna och invandrar­männen integreras med varandra. Ensamkommande flyktingbarn är en mycket brottsbelastad invandrargrupp.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 996149976


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 996149977


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blodbad på Wall Street efter valet

Demokraternas seger slår hårt mot Silicon Valley.. Mer än 2.000 miljarder dollar gick upp i rök på Nasdaq.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Tidigare blev man kallad rasist om man påstod det. Svenskättlingarna besegrade Rom och byggde riken runtom i Europa.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0