Mordförsöket på T-centralen

KTH-student blev offer för perrongknuffaren

Publicerad 2 juni 2016 kl 16.07

Inrikes. Det var en 23-årig student vid Kungliga tekniska högskolan, KTH, som knuffades framför ett tåg på T-centralen i Stockholm på tisdagskvällen. Han ligger fortfarande nedsövd på sjukhuset.

Dela artikeln

– Den gripne personen är fortfarande anhållen och det har hållits förhör med honom under dagen. Den skadade ligger kvar på sjukhuset och utredningen fortsätter, säger Lars Byström vid polisen i Stockholm till Fria Tider på torsdagseftermiddagen.

Offret, en 23-årig svensk, är hemmahörande i Bandhagen. Enligt hans Facebook-sida är han student vid KTH i Stockholm och så sent som i november förra året gifte han sig med en jämnårig kvinna som studerar vid Stockholms universitet.

"Målsäganden N.N. befinner sig för närvarande under sjukhusvård och är nedsövd. Det finns i nuläget inga uppgifter om när han kommer att vakna upp", skriver Stockholmspolisen i ett dokument som lämnades in till tingsrätten på torsdagen.

Den anhållne mannen, en 34-årig invandrare från Algeriet, kunde gripas efter att polisen släppt övervakningsbilder från tunnelbanan. Mannen har ännu inte begärts häktad av åklagaren.

Enligt polisen är det ännu för tidigt att säga något om motivet till det misstänkta mordförsöket. Man vill heller inte uppge om den anhållne har erkänt brottet eller inte.

– Vi kommenterar aldrig vad som sägs i förhör, säger Lars Byström.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Polisen: Trippelmordet en "isolerad händelse" – får kritik

Uttalandet om ännu ett gängmord väcker ilska internt.. "Skjutningen på skolan i Örebro är en isolerad händelse, detta är det inte".0 

Majbrasan inte enda hotet mot igelkotten

Årets värsta kväll – för vissa.. Så undviker du att utsätta rödlistade lilla djuret för en plågsam död.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0