HMF på Facebook

Kvinna döms för inlägg om "kamelryttare"

Publicerad 13 december 2017 kl 11.10

Inrikes. En kvinna i 50-årsåldern från Dalarna har dömts för hets mot folkgrupp efter att på Facebook ha kallat afghanska män som ljugit om sin ålder för "kamelryttare" som ska skickas hem.

Dela artikeln

Inlägget skrevs i augusti i en Facebookgrupp med 189.000 följare och var en kommentar till en så kallad snyftartikel på Sveriges Radios hemsida om afghanska män som demonstrerade mot utvisningar.

"Dessa jävla kamelryttare kommer aldrig att vara självförsörjande för de är jävla parasiter så ut med skiten fort", konstaterade kvinnan.

Åklagare Mattias Glaser underströk att inlägget hade riktats mot "unga män som kämpar för att få stanna i landet".

Falu tingsrätt går på åklagarens linje och dömer kvinnan, som är i 50-årsåldern och nekade till att ha skrivit inlägget, till villkorlig dom med 60 dagsböter för "hets mot folkgrupp".

Kvinnan hade invänt att inlägget endast syftade på de person som artikeln handlade om. Tingsrätten bedömer dock att inläggen "är utformade på ett sätt som talar emot att de var avsedda att träffa endast de personer som artiklarna handlat om".

"Vidare används nedsättande ord på ett sätt som, sett tillsammans med artiklarna som kommenterats,uttrycker missaktning mot personer med afghanistansk härkomst, eller personer från närliggande områden, med syftning på hudfärg och nationellt eller etniskt ursprung på ett sådant sätt som bestämmelsen om hets mot folkgrupp är avsedd att träffa", skriver domstolen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 43563040


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 43563041


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus