HMF på Facebook

Kvinna döms för inlägg om "kamelryttare"

Publicerad 13 december 2017 kl 11.10

Inrikes. En kvinna i 50-årsåldern från Dalarna har dömts för hets mot folkgrupp efter att på Facebook ha kallat afghanska män som ljugit om sin ålder för "kamelryttare" som ska skickas hem.

Dela artikeln

Inlägget skrevs i augusti i en Facebookgrupp med 189.000 följare och var en kommentar till en så kallad snyftartikel på Sveriges Radios hemsida om afghanska män som demonstrerade mot utvisningar.

"Dessa jävla kamelryttare kommer aldrig att vara självförsörjande för de är jävla parasiter så ut med skiten fort", konstaterade kvinnan.

Åklagare Mattias Glaser underströk att inlägget hade riktats mot "unga män som kämpar för att få stanna i landet".

Falu tingsrätt går på åklagarens linje och dömer kvinnan, som är i 50-årsåldern och nekade till att ha skrivit inlägget, till villkorlig dom med 60 dagsböter för "hets mot folkgrupp".

Kvinnan hade invänt att inlägget endast syftade på de person som artikeln handlade om. Tingsrätten bedömer dock att inläggen "är utformade på ett sätt som talar emot att de var avsedda att träffa endast de personer som artiklarna handlat om".

"Vidare används nedsättande ord på ett sätt som, sett tillsammans med artiklarna som kommenterats,uttrycker missaktning mot personer med afghanistansk härkomst, eller personer från närliggande områden, med syftning på hudfärg och nationellt eller etniskt ursprung på ett sådant sätt som bestämmelsen om hets mot folkgrupp är avsedd att träffa", skriver domstolen.


Nyheter från förstasidan

USA inför strafftullar på Sverige för att ha kritiserat invasion av Grönland

Nya beskedet. "Jag kan införa tullar på länder som inte går med på Grönland".0 

Ekonominyheter

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0