Kvinna åtalas för grova våldtäkter

Publicerad 21 juli 2015 kl 15.31

Inrikes. En kvinna i 50-årsåldern åtalas nu för flera fall av grov våldtäkt. Offret är enligt åklagaren ett barn i tioårsåldern, som under en längre tid ska ha utnyttjats.

Dela artikeln

Brotten har enligt åtalet ägt rum i Värmland. Även en man, som är gift med kvinnan, åtalas för delaktighet.

– Barnet berättade för personer i sin närhet som berättade för sociala myndigheter och polis kopplades in, säger åklagaren Per Svensson till GT.

Kvinnan åtalas för två fall av grov våldtäkt mot barn, två fall av grovt sexuellt övergrepp mot barn och två fall av sexuellt ofredande.Mannen åtalas å sin sida för två fall av sexuellt ofredande.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Musk startar nytt parti för att banta USA:s byråkrati

America Party vill skära i allt. Men vägen till det amerikanska parlamentet är lång och svår – även för världens rikaste man.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0