IS-krigarna

IS-kvinnans ursäkt: "Min man har sysslat med pappersarbete"

Publicerad 23 mars 2019 kl 13.02

Inrikes. Nu påstår ännu fler av IS-terroristerna med svenskt medborgarskap att de sysslat med allt annat än terrorism. I ett inslag från SVT Korrespondenterna kräver flera IS-kvinnor att få komma tillbaka till Sverige.

Dela artikeln

Det är Korrespondenternas Sanna Klinghoffer och Niclas Berglund som träffat några av de kvinnor från Sverige som rest till Islamiska Staten i Syrien.

Men de är helt oskyldiga, säger de.

När de åkte dit var det inget brott att gå med i en terroristorganisation, förklarar de och påpekar att de har svenskt medborgarskap.

– Vi har rätt att komma tillbaka. Vi har inte gjort något brott, vi har bara varit oskyldiga hemmafruar, vi har inte krigat, säger en IS-kvinna till SVT.

På frågan om vad hennes man jobbat med, svarar hon:

– Det säger han inte till mig. Det kan vara pappersarbete. Det kan vara att du är en trafikör... Hur säger man.

Något krig har han dock inte varit med i, det vet hon.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0