Kvinnojour kräver: Ta bort "rent sexistiskt" konstverk från skola

Publicerad 26 oktober 2021 kl 13.45

Inrikes. En kvinnojour kräver att ett konstverk på en högstadieskola i Luleå som avbildar två ungdomar ska tas ner. Verket är nämligen sexistiskt, anser kvinnojouren.

Dela artikeln

Konstverket, som visar två mangafigurer, sitter ovanför en entré till Björkskataskolan.

Kvinnojouren Iris i Luleå rasar nu mot hur de två figurerna, en pojke och en flicka, avbildas.

– Jag anser att den är förlegad. I dagens skola ska inte barn fostras in i de här könsrollerna som konstnären har föreställt de här personerna, säger Gun Lisadotter från kvinnojouren Iris till SVT Nyheter Norrbotten.

På frågan om hur konstverket bidrar till stereotypa könsroller svarar Gun Lisadotter:

– Killen är aktiv, tjejen passiv. Han utstrålar säkerhet och trygghet, står med armarna i kors och rakt upp och ner. Hon har handen på höften, lite svajig. Rosetter, välvårdad, passiv.

– Det här är ju rent sexistiskt, fortsätter Gun Lisadotter.

Kvinnojouren skriver i en skrivelse till kommunen att ”I en modern kommunal skola ska utsmyckningar som denna som motverkar jämställdhet inte finnas”.

Vidare hänvisar feministerna till läroplanen där det står att skolan ska ”motverka könsmönster som begränsar elevernas lärande, val och utveckling”.

Kultur- och fritidsförvaltningen i Luleå har nu att ta ställning till kvinnojourens skrivelse.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åkesson skällde ut riksdagen för Bohlin-reaktionerna

Påminde om vem som infört mångkulturen. "Offren för denna smaklösa charad går inte ens att överblicka".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0