Pride Stockholm

Kyrkans Pride-kondomer får kritik

Publicerad 22 juni 2014 kl 11.16

Inrikes. Under helgens Pridefestival i Luleå fanns Svenska kyrkan på plats för att dela ut kondomer till besökarna. Nu får tilltaget intern kritik.

Dela artikeln

I Världen idag frågar sig debattören Ruth Nordström om inte kyrkan har förlorat fokus. Inte minst med tanke på hur ledningen behandlat dem som nyligen hängdes ut i Uppdrag Gransknings kritiserade program "Bögbotarna".

"Vill kanske Svenska kyrkans ledning att fler präster ska ägna mer tid åt att springa på Pridefestivaler och dela ut Svenska-kyrkan-kondomer än åt att själavårda hjälpsökande? Det verkar vara okej att hjälpa med kondomer, men inte med själavård", konstaterar hon.

Även Torbjörn Lindahl, präst i Luleå stift, är kritisk mot tilltaget.

– Det handlar inte om att jag är pryd eller rädd för att ta i en kondom, utan det handlar om att kyrkan så okritiskt hoppar på någon annans agenda, säger han till Världen idag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 652016284


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0