Pride Stockholm

Ridande polis till attack mot nationalister som protesterade mot Pride

Publicerad 30 juli 2016 kl 19.45
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Den nationalistiska organisationen Nordisk Ungdom försökte under parollen "Värna kärnfamiljen" demonstrera mot lördagens så kallade Prideparad i Stockholm.
– Det är Pride som symbol och arrangemang vi vänder oss emot, säger talesmannen Fredrik Hagberg till Fria Tider.

Dela artikeln

Ett femtontal demonstranter ur Nordisk Ungdom (NU) ställde sig under lördagseftermiddagen längs paradvägen på Östermalm. Där vecklade de ut en banderoll med texten "Värna kärnfamiljen" omgivet av ett regn av regnbågsfärger.

Vänsterhets mot företag som kampanjar för kärnfamiljen

När Pridedeltagare såg budskapet på banderollen gick de till attack mot motdemonstranterna.

– De tågande uppskattade inte budskapet, säger Stockholms­polisens presstalesman Lars Byström till DN.

Därefter utbryter tumultartade scener. I en videofilm som Expressen publicerat syns hur poliser går till attack mot och jagar iväg motdemonstranterna. En polisman slår med sin batong i ryggen på en av dem, därefter kommer två ridande poliser travandes och tvingar demonstranterna att springa och ta skydd.

NU hade inte sökt tillstånd för sin motdemonstration vilket organisationens talesman Fredrik Hagberg förklarar med att organisationen i sådana fall hade blivit anvisade en plats där de inte kunnat nå ut med sitt budskap.

– Vi lägger oss inte i sexualiteten hos folk utan det är Pride som symbol och arrangemang vi vänder oss emot, säger han till Fria Tider.

– Dels för att den förvirrar människor med olika könspåhitt, konstig feminism, sexualiseringen av barn, pedofililiberalisering. De vänder sig mycket mot barn och vill sänka åldern för samlag och uppmuntra unga pojkar att umgås med äldre män.

Känd pedofilledare invigde Pride

Hagberg berättar att polisen försökte stoppa motdemonstrationen, men att några av dem lyckades ta sig fram till paraden ändå.

– Jag satt i en polisbuss och blev bortkörd innan, säger han.

– Polisen trakasserade oss hela dagen. De bussade bort folk fyra-fem gånger, men folk gav inte upp och lyckades ändå genomföra en protest.

Han säger också att han tycker tidningar som Expressen som Göteborgsposten gett en någorlunda saklig bild av det inträffade, att det var de som attackerades av Pridedeltagare och inte tvärtom.

Fria Tider har sökt Stockholmspolisen för en kommentar.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0