Löfven II

Löfven: "Rimligt" att Sverige tar emot fler anhöriginvandrare

Publicerad 25 mars 2019 kl 00.20

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven (S) tycker det är "rätt rimligt" att Sverige inför så kallad familjeåterföring för invandrare, förklarade han i söndagens SVT Agenda.

Dela artikeln

Det var mycket vältalighetsblomster från Stefan Löfvens sida när SVT intervjuade honom på söndagen.

Bland annat förklarade han att "januariavtalet" är en bra lösning för Sverige. För annars skulle ju konservativa idéer och SD, som har sina rötter i "vit makt"-rörelsen, som statsministern uttryckte det, få politiskt inflytande.

När programledaren Anna Hedenmo ifrågasatte varför Stefan Löfven använder så starka uttryck om Sverigedemokraterna, svarade han att svenskarna behöver känna till partiets historia.

Stefan Löfven påstod också att Socialdemokraterna fortfarande är ett parti för arbetare, och att det går rätt bra för landet.

– Vi har aldrig haft så hög sysselsättningsgrad i Sverige som nu, hävdade han oemotsagt i programmet.

Socialdemokraterna har sagt att man stramat år invandringen. Men samtidigt har man gett 11.000 ensamkommande afghaner en ny chans att stanna i Sverige, samt släppt igenom Centerpartiets krav på mer anhöriginvandring, "familjeåterförening", som innebär tusentals fler invandrare och en miljardkostnad för landet.

Men detta tycker Stefan Löfven är "rimligt", säger han i Agenda.

– När det gäller det som kallas familjeåterföring, är det egentligen inte konstigt att föräldrar och barn, för det är det vi pratar om nu, får en möjlighet att återförenas. Jag tror att de allra flesta kan tänka sig den situationen, att det är rätt rimligt faktiskt.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0