L:s partiledarstrid
Kerstin Heinemann och Linnéa Darell.

L-profiler hoppar av partiet i protest mot Sabuni

Publicerad 25 juni 2019 kl 21.59

Inrikes. Efter att Erik Ullenhag hoppat av Liberalernas partiledarstrid meddelar flera tunga namn nu att de lämnar partiet, rapporterar Aftonbladet. De kan nämligen inte ställa sig bakom den förmodade nya partiledaren Nyamko Sabuni.

Dela artikeln

Den före detta riksdagsledamoten Kerstin Heinemann, som var andra vice talman 2002–2006, uppger att hon som "socialliberal" inte kan stödja den "högervridning" nu väntar för partiet.

”Nu har jag funderat färdigt, lämnar Liberalerna där jag varit medlem i 52 år. Den nya inriktning som skall skapas nu, kan jag inte dela. Socialliberal har jag alltid varit och kommer att förbli, men med den nya inriktningen finns inget plats för mig. Det är med stor sorg i hjärtat jag fattar det här beslutet, men jag följer min övertygelse”, skriver Heinemann på Facebook.

Linnéa Darell, också före detta riksdagsledamot, meddelar på Facebook att hon nu lämnar partistyrelsen.

”Det är med stor sorg jag konstaterar att de socialliberala grundvärderingar som varit så viktiga för mig i mitt politiska engagemang under många år nu riskerar att urholkas till förmån för ’hårdare tag’ inom flyktingpolitik, kriminalvård, kanske även inom socialpolitiska områden”, skriver hon.

Stockholmsliberalen Ana Maria Hellström Narti undertecknade nyligen en debattartikel i Aftonbladet där ett antal ombud från L meddelade att de tänkte trotsa medlemmarnas vilja och rösta på Ullenhag ändå. Hon skriver nu att hon också lämnar partiet, "inte med sorg men med mycket vrede".

"Jag kan inte vara ledsen, jag gick med för att försvara liberala idéer, de har varit utväxlade mot alla utspel och taktiska deklarationer under en ganska lång tid. Sabuni är en Lars Leijonborg i kvinnlig form och detta kan bara till liberalismens definitiva slut i organisationen", skriver Hellström Narti på Facebook.

Jan Jönsson, socialborgarråd i Stockholm, har en annan inställning. Han skriver att han ska stanna kvar i Liberalerna och kämpa för att partiet "ska hålla rätt kurs", enligt Aftonbladet.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0