Häktningen av Lambertz
Göran Lambertz.

Lambertz får betala 220.000 kronor till staten

Publicerad 5 december 2021 kl 17.04

Lag & Rätt. Göran Lambertz, som blev oskyldigt häktad för våldtäkt, stämde staten för tjänstefel i Stockholms tingsrätt. Nu får han istället själv betala rättegångskostnaderna på på 222.000 kronor.

Dela artikeln

Göran Lambertz, som tidigare varit justitiekansler och justitieråd, satt under våren 2021 anhållen och häktad under drygt två veckor som misstänkt för våldtäkt. Förundersökningen lades dock ned av bevisskäl.

Lambertz stämde därefter staten på cirka 200.000 i Stockholms tingsrätt. Han yrkade dels ersättning för den tid han suttit anhållen och häktad, dels skadestånd på grund av fel, försummelser och tjänstefel som han ansåg ha begåtts av åklagare och polis under förundersökningen.

Staten genom Justitiekanslern medgav att betala 18.520 kronor till 71-åringen i ersättning för den tid han varit frihetsberövad.

Tingsrätten har nu i sin dom förpliktat staten att betala det medgivna beloppet till Göran Lambertz, men ogillar i övrigt hans talan. Enligt tingsrätten har inga fel, försummelser eller tjänstefel begåtts under förundersökningen.

Göran Lambertz ska enligt domen betala statens rättegångskostnader på 222.000 kronor.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 702547114


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 702547115


Varnish cache server

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0