Explosionen i Beirut
Hassan Diab.

Libanons regering avgår

Publicerad 10 augusti 2020 kl 17.00

Utrikes. Libanons regering avgår till följd av den kraftiga explosionen i Beirut förra veckan. Det rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Dödstalet för den kraftiga explosion som i tisdags skakade den libanesiska huvudstaden har nu med marginal passerat 200. Mer än 6.000 är skadade och förödelsen i staden omfattande.

Under helgen hölls omfattande demonstrationer i Libanon och ett allmänt utbrett missnöje med landets styre har fått ny fart efter explosionen. Till följd av missnöjet har flera viktiga ministrar hoppat av, och nu avgår alltså hela regeringen.

Libanonspremiärminister Hassan Diab har påannonserat en pressträff till klockan halv åtta ikväll. Vid pressträffen kommer han meddela regeringens avgång, säger landets hälsominister till Reuters.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 725696697


Varnish cache server

Tonåringar lockades till gården i Skåne. Skulle utbildas till jockeyer – fick i stället arbeta sex dagar i veckan utan lön.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ozzy Osbourne återuppstår – som AI-hologram. Fruns och sonens spektakulära plan möter kritik från fans.0 

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0