Explosionen i Beirut

Farmor spelar piano – mitt i förödelsen efter Beirutexplosionen

Publicerad 6 augusti 2020 kl 22.07

Utrikes. Dödssiffran fortsätter att stiga efter tisdagens kraftiga explosion i hamnen i Beirut. 157 människor har nu bekräftats döda och 5.000 är skadade, rapporterar Al Jazeera.

Dela artikeln

Men mitt i allt elände dyker det upp en och annan solskenshistoria som får människor att dra på smilbanden. En sådan är en video som fått stor spridning i Libanon senaste dygnet som visar en äldre kvinna som spelar piano i sitt söndersprängda hem.

Videon har laddats upp till Facebook av 27-åriga Beirutbon May-Lee Melki, och det är hennes farmor som sitter vid pianot och spelar den skotska 1700-talssången Auld Lang Syne. Allt medan resten av familjen och övriga frivilliga hjälper till att röja upp i lägenheten.

Familjen Melki tillhör Libanons kristna minoritet och driver bland annat en hjälporganisation som varit verksam i landet sedan den israeliska invasionen 2006. De senaste åren har de engagerat sig för att hjälpa syriska flyktingar och nu gör de en insats för att röja upp på gatorna i Beirut efter explosionen.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0