Explosionen i Beirut

Ny videovinkel av smällen.

Stora protester i Beirut efter explosionen

Publicerad 8 augusti 2020 kl 15.02

Inrikes. Stora protester planeras i Beirut på lördagen efter den massiva explosionen tidigare i veckan. Hundratusentals kommer delta, enligt TT. Demonstranterna vill ha ett annat styre i det mångkulturella och religiöst delade landet.

Dela artikeln

Hundratusentals människor väntas delta i en demonstration i Beirut idag. Protesterna är riktade mot styret i Libanon.

Den kommer utgå från hamnen, där den massiva explosionen skedde i tisdags och som ödelade stora delar av staden.

Det högexplosiva ämne som tros ha orsakat explosionen ska ha lagrats i Beiruts hamn i flera år utan att myndigheter gjort något.

Enligt TT ses som händelsen som droppen som fick bägaren att rinna över. Över 150 personer dog, 5.000 skadades och hundratusentals förlorade sina hem.

– Vi känner oss så förtvivlade, så förödmjukade och förminskade. Vi kräver att det fragmentiserade styre som vi har i dag ska bort omedelbart. Nu får det verkligen vara nog, vi måste en gång för alla få en fungerande statsapparat, säger deltagaren Jumanah Zabaneh till TT.

Svenska UD uppmanar svenskar i landet att hålla sig borta från demonstrationerna.

Libanon var tidigare ett övervägande kristet land men efter ett stort inflöde av palestinska flyktingar har det i stället kommit att domineras av muslimer. Kristna är nu i minoritet. Den stora flyktingvågen av palestinier orsakade det libanesiska inbördeskriget mellan 1975-1990.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 287191760


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 287191761


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Migrationsverket tror inte på nytt asylkaos

Irankriget spås inte ha någon påverkan.. I stället sänks prognosen kraftigt – sedan regeringen utlovat återvandring för ukrainare.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0