Explosionen i Beirut

Ny videovinkel av smällen.

Stora protester i Beirut efter explosionen

Publicerad 8 augusti 2020 kl 15.02

Inrikes. Stora protester planeras i Beirut på lördagen efter den massiva explosionen tidigare i veckan. Hundratusentals kommer delta, enligt TT. Demonstranterna vill ha ett annat styre i det mångkulturella och religiöst delade landet.

Dela artikeln

Hundratusentals människor väntas delta i en demonstration i Beirut idag. Protesterna är riktade mot styret i Libanon.

Den kommer utgå från hamnen, där den massiva explosionen skedde i tisdags och som ödelade stora delar av staden.

Det högexplosiva ämne som tros ha orsakat explosionen ska ha lagrats i Beiruts hamn i flera år utan att myndigheter gjort något.

Enligt TT ses som händelsen som droppen som fick bägaren att rinna över. Över 150 personer dog, 5.000 skadades och hundratusentals förlorade sina hem.

– Vi känner oss så förtvivlade, så förödmjukade och förminskade. Vi kräver att det fragmentiserade styre som vi har i dag ska bort omedelbart. Nu får det verkligen vara nog, vi måste en gång för alla få en fungerande statsapparat, säger deltagaren Jumanah Zabaneh till TT.

Svenska UD uppmanar svenskar i landet att hålla sig borta från demonstrationerna.

Libanon var tidigare ett övervägande kristet land men efter ett stort inflöde av palestinska flyktingar har det i stället kommit att domineras av muslimer. Kristna är nu i minoritet. Den stora flyktingvågen av palestinier orsakade det libanesiska inbördeskriget mellan 1975-1990.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 425156179


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

ÖB lovar utplåna försvarets "manliga aura"

Beskedet: Ska satsa ännu mer på feminism.. "Jag är trött på att höra att jämställdhetsarbete inte hinns med."0 

Här träffas flickskolan av amerikanska Tomahawk-roboten

Trump: "Jag tror det var Iran som gjorde det.". Här är beviset för att det var USA som bombade ihjäl 160 skolflickor i åldrarna 7–12.0 

Femtonårig flicka döms för våldtäkt mot barn

Döms till ungdomsövervakning.. Flickan ska också betala 290.000 kronor i skadestånd.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0