Johan Pehrson (L).

Liberalerna vill "rädda" IS-barnen i Syrien

Publicerad 30 januari 2020 kl 14.02

Inrikes. Liberalerna vill nu stifta en tillfällig lag som gör det möjligt för svenska myndigheter att tvångsomhänderta barn i IS-läger i Syrien, uppger SR Ekot. Med det hoppas man hinna före Somalia, som erbjudit sig att ta emot somaliska kvinnor och barn i lägren.

Dela artikeln

Går det inte att få "hem" IS-terroristers barn till Sverige på annat sätt, vill Liberalerna lagstifta fram en lösning.

Den svenska staten kan nämligen inte hur som helst ta föräldrars barn. Det partiet konkret vill göra är därför att tvångsomhänderta barnen i IS-lägren. Men för det krävs en ny lag.

Den nuvarande lagen, Lagen om vård av unga, tillåter bara att socialtjänsten under vissa omständigheter tvångsomhändertar barn i Sverige, inte utomlands.

En tillfällig lagstiftning är således nödvändig och den skulle behöva underkasta sig internationella konventioner och vara beroende av lokala myndigheter i IS-lägren.

"Barnens bästa" ska gälla, heter det. Annars riskerar barnen att hamna i sina hemländer, bland annat Somalia som nyligen erbjöd sig att ta emot somaliska kvinnor och barn som hålls fångna i IS-lägren.

– I värsta fall är vi beredda från Liberalernas sida att säga att behövs det så kan vi ha en tillfällig lagstiftning, för det här är ett krisläge, i synnerhet för de här barnen, att kunna tvångsomhänderta dem, säger Liberalernas rättspolitiska talesperson Johan Pehrson till Ekot.

Även Kristdemokraterna uppges vara villiga att tvångsomhänderta IS-barnen med hjälp av lag. 

Sveriges Radio påpekar att också andra nordiska länder diskuterar frågan om IS-läger i Syrien. Men i Danmark ligger fokus på att IS-barn födda utomlands inte automatiskt ska få danskt medborgarskap.


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0