Liberala ungdomsförbundet
Svenska flaggans nuvarande utseende fastställdes 1906 efter att unionsmärket (bilden) togs bort. Den blågula korsflaggan, utan unionsmärket, fastställdes dock redan på 1500-talet.

Liberalt krav på flaggbyte: "Svenska flaggan symbol för förtryck"

Publicerad 29 mars 2015 kl 09.10

Inrikes. Svenska flaggan är en symbol för intolerans och rasism och bör bytas ut mot en korslös dito som representerar "öppenhet, mångkultur och tolerans". Detta enligt ett förslag från Liberala ungdomsförbundet (FP) i Danderyd-Täby, skriver Danderyds Nyheter.

Dela artikeln

Avdelningens vice ordförande, gymnasisten Carl-Johan Carlberg, 20, menar att den svenska flaggan är en symbol för förtryck. 

"Dagens flaggas kors härstammar från korstågen och är symbol för förtryck. Föredrar öppenhet, mångkultur och tolerans. Därför krävs förändring", skriver Carlberg på Twitter

På Luf-avdelningens officella twitter-konto framförs argumentet att flaggan är alltför tätt förknippad med kristendomen.

”Vi ser ett problem i att den är förknippad med kristendom och Sverige inte längre har någon statskyrka utan är ett sekulariserat land där alla religioner är välkomna”, skriver Luf Danderyd-Täby på Twitter.

Luf Danderyd har sedan några veckor gått upp i Luf Täby, och föreningens ordförande delar inte vice ordförandens uppfattning om var avdelningen står i frågan. Hon bedyrar att ungdomsförbundet inte kommer att driva kravet på en ny flagga och att saken inte har stöd bland dess medlemmar utan är något som enskilda medlemmar "har privat".

– Det skulle nog bara gynna Sverigedemokraterna, säger Saga Bowallius, ordförande i Luf Danderyd-Täby, till vänstersajten Nyheter24


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 627189462


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Palestina och bidrag bakom V:s gettosuccé

"Vänsterpartiet hjälper folk.". Detta säger nya väljarna i Rosengård själva om sitt stöd.0 

Invandrarpolitiker åkte ur riksdagen – överger SD direkt

"Avslutar mitt aktiva engagemang i partipolitiken".. Nima Gholam Ali Pour kastar in handduken efter att ha förlorat höstens val.0 

SD:s valfinal: "Jag vill suga k*k"

"Hur mycket har SD betalat för detta?". Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus