Terrormordet på Samuel Paty

Macron: "Islamister vill ta vår framtid"

Publicerad 22 oktober 2020 kl 10.51

Utrikes. Den mördade historieläraren Samuel Paty, 47, hedrades vid en ceremoni i Paris på onsdagen. Där tilldelades han Hederslegionen, samtidigt som landets president Emmanuel Macron lovade bekämpa islamister.

Dela artikeln

Den halshuggne läraren Samuel Paty "förkroppsligade Republiken" och det var därför han mördades. Det förklarade Frankrikes president Emmanuel Macron under en minnesceremoni på onsdagen.

Paty halshöggs förra fredagen av en 18-årig "flykting" för att han hållit en föreläsning om yttrandefrihet och visat så kallade Muhammedkarikatyrer.

Gårdagens ceremoni hölls vid Sorbonnes universitet i Paris och samlade 400 gäster.

Där tilldelades Samuel Paty Hederslegionen, landets främsta statsorden.

– Vi kommer inte sluta med karikatyrer, sade Emmanuel Macron och kallade mördarna för "ynkryggar".

– Han dödades för att islamister vill ha vår framtid. De kommer aldrig att få den, fortsatte den franske presidenten.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 355528937


Varnish cache server

Mer från Utrikes

USA drar tillbaka 5.000 soldater från Europa efter tyska kritiken

Packar ihop, för att visa missnöje med Berlin.. Tyskland kvarstår dock som den näst största värden för USA:s globala militära närvaro efter Japan.0 

"Svensken" Makaveli Lindén döms för ännu ett brutalt mord

Kom undan med vård i Norge för första mordet. . Domstolen i Belgien gör en helt annan bedömning – och dömer honom till livstid.0 

Peter Magyar utser sin svåger till justitieminister

Glömde själv meddela relationen när han presenterade utnämningen.. Svågern är en advokat som försvarade Facebooks rätt att censurera högeranvändare.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0