Vitryska asylkaoset

Människosmugglare från Sverige gripen i Polen

Publicerad 10 november 2021 kl 13.37

Utrikes. En "svensk person" har gripits misstänt för människosmuggling i samband med det pågående gränskaoset, bekräftar UD för Ekot.

Dela artikeln

Enligt UD har Sveriges ambassad kontakt med polska myndigheter rörande den frihetsberövade personen.

Den svenske medborgaren är i 30-årsåldern och ska ha försökt hjälpa invandrare att passera över gränsen från Belarus till Polen, skriver SVT Nyheter.

Cirka 4.000 illegala invandrare befinner sig vid gränsen mellan Vitryssland och Polen, där de försöker tränga igenom EU-gränsen för att kunna ta sig till bidragsländerna Sverige och Tyskland.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0