IT-vänstern

Youtube-profilen: "Vi lever i en diktatur"

Publicerad 3 augusti 2019 kl 18.14

Inrikes. Vi lever numera i en diktatur. Det konstaterar Youtube-profilen Lennart Matikainen efter att den oberoende tv-kanalen Swebbtv stängts ned av Youtube.

Dela artikeln

Det var igår som Google-ägda Youtube stängde ned den stora alternativa tv-kanalen Swebbtv på grund av påstått "hate speech".

Bonnierkoncernen och Stefan Löfvens regering började förra året började pressa nätjättarna att censurera så kallat hat.

Swebbtv publicerade varken hets mot folkgrupp eller andra olagligheter, däremot kritik mot invandring och klimatdebatten.

Kanalen hade hundratusentals visningar på sina filmer. 

Nu kommenteras nedstängningen av Lennart Matikainen, som hade ett diskussionsprogram i Swebbtv. Att stänga ned lagliga oberoende tv-kanaler på detta sätt gör att Sverige numera kvalificerar sig som en diktatur, menar han.

– Vi lever alltså i en diktatur. Vänstermänniskorna som styr är rena Gestapo. Yppar man ett enda kritiskt ord om den gränslöshet som pågår i det här landet, kriminaliteten, våldtäkterna och allt annat, och gör teve av det, då blir det så här förr eller senare, säger han. 

– Men vi skrattar ändå åt det, för det är ju exakt det här som visar varför en frihetskanal behövs.

– Att ha yttrandefrihet funkar inte längre. Detta styrs helt och hållet av vänstern som infiltrerat alla områden. Det har blivit så sjukt i det här landet att man inte vet om man ska skratta eller gråta. Men jag tror det här blir en väckarklocka för hela svenska folket. Och detta peppar oss bara till att göra ännu bättre och större saker, påpekar han.

Lennart Matikainen har samtidigt ett lugnande besked till alla tittare, och det är att alla Swebbtv:s filmer från Youtube finns sparade och kommer publiceras på någon annan plattform.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Inrikes

Nu är Åkesson nästan mer populär än statsministern

Knappar in rejält på Kristersson i ny mätning.. SD-ledaren har elva gånger högre förtroende än Tidökollegan Mohamsson (L).0 

Expressen: Försvarets hundexpert plågar hundar och hotar folk

Pierre Wahlström pekas ut i stor granskning.. Avfärdar kritiker som "alkoholister, arbetsskygga, tablettmissbrukare, arbetslösa och sjukskrivna vrak."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0