Elpriserna

Miljöpartiet förnekar elkris – jämförs med "Bagdad Bob"

Publicerad 4 februari 2021 kl 13.54

Inrikes. Trots alla nyheter om att elbrist hotar Sverige, förnekar nu Miljöpartiets klimat- och energipolitiske talesman Lorentz Tovatt att så är fallet. Det existerar varken elbrist eller höga elpriser, skriver han i sociala medier.

Dela artikeln

I måndags rapporterade Aftonbladet om femdubbla elpriser i Sverige.

Samtidigt förklarade Sveriges Radio att oljekraftverket i Karlshamn numera har en beredskapstid på två timmar "för att kunna starta och därmed förhindra elbrist i Sverige".

Miljöpartiet, som ofta får skulden för elkrisen bland annat eftersom partiet drivit på för att avveckla landets kärnkraft, förnekar dock att det existerar någon kris.

"Vi har varken brist på el eller höga elpriser", skriver partiets klimat- och energipolitiske talesman Lorentz Tovatt på Twitter.

På grund av detta hånas han nu och jämförs med den irakiske diktatorn Saddams Husseins informationsminister Mohammed Said as-Sahaf, som blev världskänd när han in i det sista förnekade att USA:s invasion av Irak 2003 hade lyckats.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Somalier förnedringsrånade 8-åring: ”Såg ut som en rasist”

Tvingades klä av sig naken och göra armhävningar.. Somalierns förklaring: "Tänker att han röstar på SD när han blir äldre".0 

"Jordgubbens" kriminella nätverk driver apotek

Myndigheten: "Vi har haft sparsam kontroll".. Enligt Läkemedelsverket ska dömda kriminella "egentligen inte" kunna driva Apotek.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0