Knivattacken i Reading
David Wails, James Furlong och Joe Ritchie-Bennett dödades i terrordådet.

Misstanken: Hat mot homosexuella motiv för terrordådet i Reading

Publicerad 25 juni 2020 kl 12.59

Utrikes. Lördagens terrordåd i Reading i Storbritannien kan ha motiverats av hat mot homosexuella. Det skriver Daily Mail.

Dela artikeln

De tre dödsoffren för den libyske terroristen Khairi Saadallah har under veckan namngetts i brittiska medier. Två av dem var britter; David Wails och 36-årige James Furlong medan den tredje, 39-årige Joe Ritchie-Bennett, kom från Philadelphia i USA. Ritchie-Bennett hade bott i Storbritannien de senaste femton åren.

Två av männen var bekräftat homosexuella och även den tredje ska, enligt obekräftade uppgifter, ha varit homosexuell. Det finns därför misstankar om att de tre männen valdes ut av den libyske terroristen, som invandrade illegalt till Storbritannien 2012, på grund av sin sexuella läggning.

– En homofobisk attack kan fortfarande vara ett terrordåd, påpekar en polisman som arbetar med fallet.

Så sent som i mars i år satt Khairi Saadallah i fängelse för ett drygt två år långt fängelsestraff för ett våldsbrott som inte var terrorrelaterat. Han släpptes emellertid ut i förtid sedan en domstol sänkt hans straff med åtta månader.

Khairi Saadallah uppges ha konverterat till kristendomen för två år sedan och engagerat sig i en lokal baptistkyrka. Förra året väckte han, trots det, underrättelsetjänsten MI5:s intresse då de misstänkte att han tänkte resa till Syrien av "extremistiska skäl".


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Trump om att deportera Musk: "Får titta på det"

Hotar bussa DOGE på sin tidigare bundsförvant.. Nu vill Musk starta nytt parti – och donerar pengar till Thomas Massie.0 

Regeringen styr om ytterligare bistånd till Ukraina

Dousa: "Vi måste göra allt vi kan.". Sverige ska fortsätta kompensera för Trumps minskade bistånd.0 

Tyska rödgröna kräver AFD-förbud

Miljöpartister och socialdemokrater tar täten.. Kräver att även CDU nu ska bekänna färg så att förbudsförfarandet kan inledas.0 

Vita huset kräver att Netanyahu benådas för korruptionen

Föreslås slippa åtal för allt.. Misstänks för mutbrott, bedrägeri och förtroendebrott under rättegång i Israel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0