Polismordet i Göteborg

Mördade polisens pappa om Löfven: "Bor i palats medan Sverige är i kaos"

Publicerad 1 juli 2021 kl 15.36

Inrikes. Den mördade polisen Andreas Danmans pappa Per fick ett sms från Stefan Löfven efter sonens död. Nu riktar pappan hård kritik mot de svenska makthavarna.

Dela artikeln

– Hela svenska samhället är i kaos och nu var det min grabb som råkade hamna i kaoset. Den snällaste finaste människa. Han skulle bli farsa. De skulle bygga hus.

Så säger Per Danman, pappa till den 33-årige polisen Andreas som mördades i Göteborgsgettot Biskopsgården i natt, till Nya Riks. Poliskällor beskriver mordet som en ren avrättning.

– Jag fick sms av statsministern och vissa partiledare som beklagar sorgen men de sitter på Lidingö och sina palats. Vi har en grabb som har gått bort. Det är skillnaden, fortsätter Per Danman.

Andreas Danman, som blev 33 år, lämnar efter sig en gravid sambo som också är polis.

När Stefan Löfven kommenterade mordet tidigare på torsdagen hävdade han att regeringen har arbetat "mycket målvedvetet" med att "öka tryggheten" i Sverige och stärka polisen.

Fria Tider har sökt Per Danman.


Nyheter från förstasidan

USA-myndigheter släpper video från Epstein-fängelset – en minut saknas

Påstås bevisa att ingen tagit sig in i Epsteins cell. Men på videon saknas en minut av inspelningen – vid midnatt natten då han dog.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0