Mordet på Adriana
Morgan Johansson (S).

Morgan Johansson: "Ett avskyvärt illdåd"

Publicerad 2 augusti 2020 kl 17.46

Utrikes. Flera politiker kommenterar nu fallet med den 12-åriga flicka som dödades i en skjutning i mångkulturella Botkyrka i natt.

Dela artikeln

Justitieminister Morgan Johansson (S) säger att det rör sig om ett avskyvärt illdåd.

– Nu sätts alla tillgängliga medel in för att gripa de här gärningsmännen. De som vet något om det här illdådet ska höra av sig till polisen. Om man inte gör det så riskerar man själv att begå ett brott, eftersom att skydda en brottsling också är ett mycket allvarligt brott, säger Johansson till Sveriges Radio.

Den 12-åriga flickan träffades av en förlupen kula i samband med en skottlossning i Botkyrka under natten till söndagen. Hon fördes till sjukhus men hennes liv gick inte att rädda.

Enligt Expressen var måltavlorna två unga män som tillhör det så kallade Botkyrka-nätverket. Duon stod enligt tidningen utanför McDonalds iklädda skyddsvästar.

I en kommentar till TT skriver inrikesminister Mikael Damberg (S) att inga ord är tillräckliga för att beskriva dådet.

Enligt Moderaternas rättspolitiska talesperson Johan Forssell krävs nya tag inom rättspolitiken.

– Det är naturligtvis väldigt tragiskt att det grova våldet i Sverige har skördat ännu ett offer. Idag går tankarna främst till flickans anhöriga, och det här är ju ytterligare ett tecken på att det behövs ett omtag i svensk rättspolitik för att göra Sverige tryggare, säger han till SR.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Danmark skickar Nato-soldater till Ukraina

Rundar USA med egen "utbildningsstyrka".. Men Ryssland varnar för att de kan dödas vid attacker mot legitima militära mål.0 

Klaus Schwab avgår med omedelbar verkan

Lämnar efter skriverierna.. "Jag beslutat att avgå från posten som ordförande och styrelseledamot".0 

Påve Franciskus har avlidit – blev 88 år

Sågade makthavarnas kamp mot yttrandefrihet i ett sista tal.. Ingen fred utan "fri tanke, yttrandefrihet och respekt för andras synsätt".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0