Näthatet på Lunds universitet

Möte om lundaprofessors twitterpåhopp på tisdag

Publicerad 2 augusti 2013 kl 14.13

Inrikes.På tisdag kommer Lunds universitet att ha ett möte med professor Erik Svensson om hans twitterpåhopp mot journalisten Ingrid Carlqvist. Svenssons chef Olov Sterner hoppas att det under mötet kommer att visa sig att han och Svensson är överens om att något liknande inte får hända igen.

Gilla artikeln på Facebook

Fria Tider skrev redan i lördags om de grova personangrepp som en professor vid Lunds universitet riktade mot Ingrid Carlqvist, och har under veckan fortsatt rapportera om twitterskandalen i Lund. Tidigt på torsdagsmorgonen förklarade Erik Svensson bakgrunden till sitt agerande i ett genmäle i Fria Tider.

Idag uppmärksammar även Sydsvenskan det inträffade och skriver att universitetet har kallat in Erik Svensson för ett möte om twitterbråket på tisdag. Professor Olov Sterner, som är dekan vid universitetets naturvetenskapliga fakultet, uppger att han hoppas att han och Svensson är överens om att något liknande aldrig kommer att upprepas.

Erik Svensson vidgår att han har agerat olämpligt, men menar samtidigt att universitetet inte har med hans twittrande att göra. Han framhåller att han twittrade från sin egen mobiltelefon på semestern och att hans bråk med Ingrid Carlqvist inte skett i tjänsten.

Men Erik Svenssons chef håller inte med om det.

–?Vi oroar oss för att det här skadar universitetet. Det kan vara donationer som uteblir, att forskningsanslag försvinner. Allmänheten måste ha ett förtroende för att vi gör seriösa och bra saker. Vi får inte associeras med sådant här, säger Olov Sterner till Sydsvenskan.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0