" /> " /> " />
S

NK drar tillbaka t-shirt efter Twitterstorm

Publicerad 4 mars 2014 kl 16.28

Inrikes.Efter påtryckningar i sociala medier har varuhuset NK i Stockholm dragit in en t-shirt som påstås skildra en svart man på ett ofördelaktigt sett.

Gilla artikeln på Facebook

Den som först uppmärksammade t-shirten var Mohammed Ryback, som betraktar sig själv som en "rasifierad kropp" och skriver på den LO-finansierade bloggen Politism. Enligt Mohammed innebar plagget att "den antirasistiska kampen" drogs "bakåt 50 år".

"Och det är något vi rasifierade vägrar att tolerera. Vi har inte kämpat aktivt mot dessa nidbilder för att ni ska ha mage att ta er friheten att ha någon 'cool t-shirt' i ert sortiment", skrev han.

De kraftiga reaktionerna på Twitter lät inte vänta på sig.

"NK säljer denna rasse äckel t-shirten för 1499kr #tröttpåsverige", skriver Bana Bisrat.

"!!!!!!!!! blir RASANDE. Mejlat NK", inflikar Parisa Amiri.

Efter att en skribent på vänsterbloggen Nyheter24 ringt och pressat NK har varuhuset nu beslutat att stoppa t-shirten.

– NK ska naturligtvis inte sälja produkter som har eller kan uppfattas ha, rasistiskt innehåll, säger Karolina Solberg, som är pressansvarig på NK, till Nyheter24.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk vindkraft allt mindre effektiv – "blåser för lite i år"

Produktionen föll 18 procent sedan 2024. Nu föreslås satsningar för att motverka problemen med "opålitligt väder".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0