Islamismen i Miljöpartiet
Mohamed Temsamani (MP) är ersättare i kultur- och fritidsnämnden i Solna. Här gör han Rabba-tecknet.

Ännu en MP-politiker pekas ut som islamist

Publicerad 3 maj 2016 kl 12.54

Inrikes. Mohamed Temsamani, aktiv som politiker inom MP i Solna, anklagas nu för att vara islamist, rapporterar SVT Nyheter Stockholm.

Dela artikeln

Det är den moderate riksdagsledamoten Hanif Bali, själv bosatt i Solna, som kommer med anklagelsen mot MP-politikern.

– Min släkt har blivit avrättade av islamister. Jag trodde att meningen med att komma till Sverige var att söka skydd mot sådana åsiktsströmmingar. Inte att de ska tolereras och välkomnas in i etablerade partier, säger Bali till SVT.

Det har bland annat framkommit att Mohamed Temsamani, som nyligen försvarade före detta bostadsminister Mehmet Kaplan i SVT:s "Agenda", har gjort praktik hos Frihets- och Rättvisepartiet i Egypten. Det är ett parti som har starka band till Muslimska brödraskapet.

På Twitter visar Temsamani stöd för Turkiets president Recep Erdogan och skriver positivt om islamism.

”Vet ni vem som kan ena högern & vänstern? Svar: Islamisten #Turkiet", lyder ett av inläggen.

Han förekommer också på bilder där han gör det så kallade Rabba-tecknet, som används för att visa stöd för Muslimska brödraskapet.

En anonym källa inom Miljöpartiet i Stockholms län säger till SVT att partiet känt till Mohamed Temsamanis islamistkopplingar men valt att inte göra något åt det.

Temsamani har inte gått att nå för en kommentar. Bernhard Huber, Miljöpartiets gruppledare i Solna, skriver följande i ett mejl till SVT:

"Jag har pratat med Mohamed om hans roll i muslimska föreningar tidigare och ska prata mer med honom utifrån det värdegrundsarbete som nu sker i partiet."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 46788613


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 46788614


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus