FICK VINGAR: En av kommunens bajamajor blåste plötsligt ut på vägen i Malmö. Arkivbild.

Socialdemokrat träffad av flygande bajamaja

Publicerad 21 juli 2015 kl 15.29

Inrikes. Kommunpolitikern Benthon Tisell (S) träffades av en bajamaja som kom flygande när han körde bil i centrala Malmö.
– Jag trodde inte mina ögon, säger han till Skånska Dagbladet.

Dela artikeln

Det var på Pildammsvägen i centrala Malmö som bajamajan till följd av hård vind plötsligt blåste ut på vägbanan och krockade med politikerns bil.

– Jag var väg från Lindeborg mot Triangeln när en av bajamajorna plötsligt blåste ut på vägbanan. Så jag är helt oskyldig till det inträffade, säger politikern till Skånska Dagbladet.

Benthon Tisell kräver nu kommunens gatukontor vid tekniska nämnden, där han själv är ledamot, på skadestånd. Han har nekats ersättning men har överklagat.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0