HÄR HÖGGS HAN TILL DÖDS: Utanför McDonalds på Folkungagatan på Södermalm i Stockholm.

Man mördad på Södermalm

Publicerad 6 januari 2016 kl 15.09

Inrikes. Tidigt på onsdagsmorgonen vid 04-tiden höggs en man ihjäl vid ett bråk utanför McDonalds på Folkungagatan på Södermalm i Stockholm, rapporterar flera medier.

Dela artikeln

Offret, som är i 30-årsåldern, fördes till Karolinska universitetssjukhuset med knivskador i bröstet men hans liv gick inte att rädda.

En man också i trettioårsåldern har gripits misstänkt för mordet. Den gripne kommer att förhöras under onsdagen, men polisen är förtegna om detaljer. 


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0