Att företag som Facebook, Youtube och Google har stora möjligheter att manipulera människors åsikter har länge varit känt inom det västerländska etablissemanget. I Tyskland har man till och med skapat en nationell censurbyrå som styr vilket nyhetsinnehåll som får delas på den tyskspråkiga delen av Facebook.
Men I USA är kritiken hård efter att Donald Trump vunnit presidentvalet trots att så många amerikaner läser sina nyheter på Facebook.
"Företaget anklagas för abdikera från sitt ansvar", skriver The Guardian och framhåller att "nyhetstidningar brukade agera grindvakter när det gäller vilka nyheter som släpps fram, men idag får 44 procent av amerikanarna sina nyheter från Facebook".
Svenska Aftonbladet rapporterar å sin sida att det kan krävas mer politisk styrning av nyhetsinnehållet på Facebook. Idag har nyheter som är vinklade till vanligt folks fördel betydligt större genomslag än nyheter som tar etablissemanget och den politiska eliten i försvar. Eller som Aftonbladet uttrycker saken:
"Under flera år har Facebook fått kritik för att deras algoritmer bidrar till att den sociala nätverktjänstens drygt 1,5 miljarder användare enbart exponeras för nyheter och åsikter som de och deras vänner själva håller med om".
På Facebook har man redan försökt styra innehållet i mer vänstervriden riktning, men efter att prylsajten Gizmodo avslöjat hur bolaget anställt ett stort antal vänsteraktivister för att bestämma genomslaget för människors delningar – beroende på om det var till gagn för högern eller vänstern – tvingades man backa och förlitar sig idag på en neutral algoritm som värderar nyheter efter hur mycket intresse de väcker, och inte utifrån politisk nytta för vänstern. Enligt The Guardian har bolaget sparkat samtliga "nyhetsredaktörer" till förmån för automatiska processer.
Men enligt Mark Zuckerberg är tanken på att Facebook skulle ha avgjort valet felaktig.
– Jag förstår att människor vill ha en förklaring till valresultatet, men det är inte insiktsfullt att tro att väljarna röstade som de gjorde för att de utsatts för några falska nyheter. Jag har svårt att tänka mig att Trumps anhängare ville skicka en sån signal med det här valresultatet, säger han till Financial Times.