Stringern i Notre Dame
Farid Ikken intervjuas i tidskriften Fjärde Världen år 2011.

SR-profilen svor trohet till IS före attentatet

Publicerad 7 juni 2017 kl 11.14

Media. Den före detta Sveriges Radio-journalisten Farid Ikken, som sköts i samband med ett attentat mot franska poliser, hade inför dådet svurit trohet till IS i ett videoklipp. Det uppger källor till nyhetsbyrån AFP, enligt Aftonbladet.

Dela artikeln

Uppgiften uppges komma från källor som står nära utredningen mot 40-åringen, som under åren 2009 och 2010 arbetade som journalist på bland annat Sveriges Radio.

Farid Ikken skrev även för bland annat UNT och Fria Tidningen och år 2009 vann han "EU-kommissionens nationella journalistpris mot diskriminering" för en artikel om illegala invandrare i Folket i Bild.

På tisdagseftermiddagen attackerade han en polisman utanför Notre Dame i Paris med en hammare och sköts av polismannens kollega.

– Det här är för Syrien! uppges 40-åringen ha skrikit i samband med attentatet.

Sveriges Radios nyhetsprogram "Ekot" har på onsdagen rapporterat om att den algeriske terroristen "ska" ha "arbetat som journalist" i Sverige men nämner inget om att det var just Sveriges Radio som var hans arbetsplats.

Övriga svenska medier har valt att hemlighålla den prisbelönta SR-terroristens namn.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Allards SVT-intervju: "Rikspolischefen är en gråtande kärring" – lämnar sedan platsen

Ger reportern två minuter: "Du får inget mer nu.". Lämnade snabb kommentar om "Adidasriddare" och politiker som fortsätter med "vidöppna gränser fast de lovar något helt annat".0 

Grokipedia har redan nära en miljon artiklar. Ska konkurrera ut Wikipedias "vänstervridna propaganda" – med "sanningen" som vapen.0 

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0