Ny lag på Cypern ger hopp om rasism

Publicerad 10 februari 2021 kl 05.59

Utrikes. Ett nytt lagförslag mot asylinvandring utpekas som "rasistiskt" på Cypern. Men förslaget hyllas av många som menar att mer rasism är just vad det invandrings­drabbade landet behöver.

Dela artikeln

På senare år har den lilla önationen Cypern drabbats hårt av invandring från tredje världen, inte minst då Turkiet, som ockuperar halva landet, har öppnat sina gränser söderut för illegal invandring mot den grekiskspråkiga delen av ön, som är medlem i EU.

Nu skärper Cypern lagstiftningen mot asylinvandring på så sätt att den som själv invandrat olagligt eller har en förälder som invandrat olagligt till Cypern aldrig under sitt liv kommer att kunna få medborgarskap i landet. Det inkluderar turkcyprioter som flyttat över till den grekcypriotiska sidan, skriver Cyprus Mail.

En invandrings-NGO kritiserade förslaget på tisdagen och uppgav att det stred mot Genevekonventionen och innebar rasism eftersom asylinvandrare från tredje världen nu kommer att tvingas "glömma" sina planer på att "bli" cyprioter, oavsett hur många generationer de stannar i landet.

I sociala medier lyfte allmänheten dock fram konstaterandet att rasism inte skapar några problem på Cypern, vilket däremot tredje världen-invandring gör.

"Nu krävs ärligt talat mer rasism och mindre invandring", konstaterade en användare.

Genevekonventionen ger inte flyktingar någon rätt till medborgarskap.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk vindkraft allt mindre effektiv – "blåser för lite i år"

Produktionen föll 18 procent sedan 2024. Nu föreslås satsningar för att motverka problemen med "opålitligt väder".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Utrikes

En person död. Mannen greps och fördes bort av polis.0 

FBI anklagas för att ha "flaggat" Epsteinhandlingar där Trump nämns

1.000 FBI-anställda sattes på att rensa ut "känsliga" namnet.. "Anställda instruerades att 'flagga' alla handlingar där president Trump nämns”.0 

Väljare oroas av valpåverkan – från EU

Bryssel skrämmer mer än Kreml.. "Ogiltigförklarandet av valet i Rumänien har väckt farhågor om att EU blandar sig i nationella valprocesser".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0