Ulf Kristersson: SD:s islamkritik är "direkt stötande"

Publicerad 10 mars 2021 kl 15.06

Inrikes. Moderaternas partiledare Ulf Kristersson rasar nu mot SD-topparna Richard Jomshofs och Björn Söders utspel om att islam är "en avskyvärd religion". Enligt M-ledaren är uttalandet "direkt stötande".

Dela artikeln

Det var i SVT:s debattprogram "Sverige möts" på tisdagen som Richard Jomshof, som är SD:s partisekreterare, kom med sin islamkritik.

– Det finns knappt något muslimskt samhälle som fungerar någorlunda. Nej man behöver inte dra alla människor över en kam, jag lider med alla människor som tvingas födas i de här länderna under islam som enligt mig är en avskyvärd ideologi och religion, sade han.

Efteråt fick Jomshof stöd av riksdagsledamoten Björn Söder (SD), som på Twitter upprepade budskapet om att islam är "en avskyvärd religion".

Utspelen har fördömts av andra politiker, bland annat av Centerpartiets ledare Annie Lööf.

"De hymlar inte ens med sin islamofobi", skriver Lööf på Twitter i en kommentar till Björn Söders inlägg.

Nu sällar sig även M-ledaren Ulf Kristersson till kritikerna.

"Att SD från sin officiella kanal väljer att sprida några ledande sverigedemokraters nedsättande kommentarer om islam är direkt stötande", skriver Kristersson på Facebook.

Enligt M-ledaren är det berättigat att kritisera "våldsbejakande islamism eller andra former av fundamentalism".

"Men att kalla världsreligionen islam med 1.8 miljarder utövare för 'avskyvärd' är helt enkelt avskyvärt. Utöver att det kränker enskilda människor så medverkar det till den farliga polarisering av samhällsklimatet som Sverige redan har alldeles för mycket av."

Kristersson fortsätter med att bedyra att M alltid kommer att "stå upp för det öppna och fria samhället" utifrån "en grundläggande respekt för enskilda människors frihet, rätten att fritt och fredligt utöva sin tro tillsammans med andra – och rätten att avstå från tro".

"Muslimer i Sverige som bejakar vårt fria och öppna samhälle är en viktig del av vårt land. De är inte ett problem, utan en del av lösningen", avslutar han.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0