Journalistklubben på Aftonbladet, lokalavdelning för Journalistförbundet (SJF), är starkt kritiska till beslutet och har bjudit in Aftonbladets styrelseordförande Raoul Grünthal till ett stormöte med klubbens medlemmar. Klubbens ordförande Niclas Vent kallar beslutet "dålig personalpolitik" och "ett effektivt sätt att skaffa sig badwill" i ett mail till Dagens Media.
Men Raoul Grünthal, som samtidigt är koncernchef för Schibsted Sverige där förutom Aftonbladet bl.a Svenska Dagbladet ingår, försvarar beslutet.
- Det är inte kopplat till individuella prestationer och därmed inte påverkbart för den enskilda medarbetaren. Därför behåller vi inte det systemet i framtiden, säger han till Dagens Media apropå att dela ut bonus till de anställda baserat på tidningens resultat.
- Över tid kommer vi inte att lägga mindre pengar på ersättningar till personalen. Det handlar snarare om att vi omprioriterar och inte anser att en generell bonus är rätt, fortsätter han.
På en fråga om Schibsted-topparnas bonusar på upp till fyra månadslöner kommer att ändras svarar han att det inte finns någon sådan plan.
Aftonbladets chefredaktör och ansvarige utgivare Jan Helin uppges ta avstånd ifrån den slopade bonusen.
"Jag har förståelse för fackets kritik. Men detta är inte är inte ett beslut av Aftonbladets ledning, det är ett styrelsebeslut", skriver han i ett SMS till Dagens Media.
Förra året fick alla som varit anställda på Aftonbladet i minst sex månader 8000 kronor plus en Ipad mini i bonus. Någon liknande bonus kan de alltså inte se fram emot i år.