Omringade och kissade på sjuårig flicka

Publicerad 9 januari 2016 kl 16.40

Inrikes. En sjuårig flicka blev plötsligt omringad av ett gäng flyktingbarn som roade sig med att kissa och stänka kiss på henne. Ett idag 19-årigt flyktingbarn har dömts till böter för ofredande.

Dela artikeln

Det var på en lekplats vid ett dagis i Sundsvall som flyktingbarnen gick till attack. När flickan flydde från platsen kastade 19-åringen en planka på henne, skriver Sundsvalls tidning. Enligt tingsrätten var det samma flyktingbarn som kissade och stänkte kiss.

Flickans mamma vittnade om att hon lagt märke till en rodnad på flickans rygg efter händelsen med plankan.

Flyktingbarnet, som är hemmahörande i Angola, nekade till allt men tingsrätten bedömde flickans berättelse som trovärdig och fann vid rättegången i somras att han gjort sig skyldig till ofredande. Då hade det gått nästan ett år sedan händelsen inträffade.

Flickans berättelse fick dessutom stöd av en utsaga från en åttaårig flicka, som var med i början av händelsen men lyckades fly.

För brottet dömdes 19-åringen till dagsböter om totalt 3.000 kronor. Han dömdes även att betala skadestånd till sjuåringen med 7.600 kronor, skriver Sundsvalls tidning.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 911459562


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0