Orbán: Invandring är Europas största misstag

Publicerad 26 december 2019 kl 18.12

Utrikes. Ungern kommer aldrig vika sig för George Soros försök att göra Europa till en mångkulturell smältdegel, förklarar landets premiärminister Viktor Orbán i en intervju med Magyar Nemzet, rapporterar Hungary Today.

Dela artikeln

Alltfler svenskar vittnar om ett Sverige i stor demografisk förändring. Landet håller på att avsvenskas. Numera har bara drygt 60 procent av barn mellan 0-14 år två infödda föräldrar, uppgav Rebecca Weidmo Uvell på sin blogg för några dagar sedan. Samtidigt går landets kommuner på knäna till följd av att invandringen är en gigantisk förlustaffär.

Denna förändring av Västeuropa har Ungerns premiärminister Viktor Orbán länge varnat för.

Han menar att Europas framtid ligger i Centraleuropa, som vägrat acceptera invandring från tredje världen.

– Bryssel har gjort två allvarliga misstag: man tillät invandring och vanskötte Europas ekonomiska politik, säger han till Magyar Nemzet.

Enligt Orbán tar nu Centraleuropa alltmer över som Europas "motor" av ekonomisk tillväxt.

– I de västerländska länder som tillåtit invandring har den muslimska befolkningen vuxit för varje år samtidigt som det blir allt färre kristna, förklarar Orbán i tidningen och påpekar att makthavarna i dessa länder ännu saknar vilja att stoppa denna utveckling.

Enligt den ungerske ledaren fortsätter i stället västeuropeiska länder fördöma Ungern för att landet vägrar byta ut sin befolkning mot människor från Afrika och Mellanöstern. Länderna fortsätter rentav "pressa" Ungern att acceptera massinvandring, hävdar han.

Sverige är ett av de länder som ännu kräver en omfördelning av invandrare mellan EU:s olika medlemsstater.

Men Ungern ska förbli ungerskt och kommer aldrig vika sig för det nätverk av invandringsvurmare som vänstermiljardären George Soros byggt upp och som försöker "göra Europa till en kontinent av en blandad kultur, eventuellt genom att eliminera nationalstater", som Orbán uttrycker det.

I stället för invandring har Ungern genomfört en omfattande satsning på familjen. På detta sätt har 500.000 ungerska familjer kunnat köpa ett eget hem samtidigt som de sparat 6,8 miljarder euro mellan 2011-2019.

– Om en nation inte kan upprätthålla sig själv biologiskt, kan den inte heller bevara sitt kulturella och andliga tillstånd och kommer således att försvinna, säger premiärministern.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0