Foto: Lena Dahlström (lenaside)

Östros blir bank-vd

Publicerad 2 maj 2012 kl 12.01

Politik.Den förre näringsministern Thomas Östros (S) blir ny vd för lobbyorganisationen Bankföreningen, skriver Aftonbladet. Han meddelade tidigare i år att han tänker lämna riksdagen i höst.

Gilla artikeln på Facebook

Bankföreningen har bekräftat att den förre socialdemokratiske toppolitikern blir ny vd och att han tillträder sin nya befattning den 20 augusti.

– Östros är en mycket meriterad nationalekonom och får med det här jobbet arbeta vidare med det som är hans huvudsakliga intresse, säger en socialdemokratisk talesperson till tidningen.

Östros är inte den första S-ministern som tar klivet från politiken till att även i formell mening företräda bankerna. Här är några till:

Erik Åsbrink, tidigare finansminister, idag rådgivare åt Goldman & Sachs.
Pär Nuder, före detta finansminister och nu rådgivare åt bland annat EQT.
Jens Henriksson, tidigare statssekreterare och nu vd för Stockholmsbörsen.
Jan Larsson, kommunikationschef på Nordea. Tidigare presschef och statssekreterare hos Göran Persson.
Anna Helsén, presschef på SEB. Före detta presschef (S).


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 909458636


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0