Partiet Nyans
Nyans partiledare Mikail Yüksel.

Partiet Nyans vill samarbeta med Vänsterpartiet

Publicerad 7 februari 2020 kl 17.03

Inrikes. Det islamistutpekade partiet Nyans vill nu bilda ett politiskt samarbete med Vänsterpartiet. Det skriver partiledaren Mikail Yüksel på Facebook.

Dela artikeln

Efter att Jonas Sjöstedt sagt att han kommer avgå som Vänsterpartiets ordförande öppnar nu invandrarpartiet Nyans för ett samarbete.

En het kandidat för att ta över partiledarrollen i Vänsterpartiet är invandraren Nooshi Dadgostar, som idag är vice partiordförande.

Hennes föräldrar kommer från Iran men själv är hon född i Sverige. Familjen flydde från Iran efter revolutionen 1979, som först förenade kommunister, islamister och andra grupper, men som sedan helt övergick till islam.

Det är detta ledarbyte som fått Nyans partiledare Mikail Yüksel att prata om en eventuell samverkan mellan partierna.

"Jag ser fram emot att se Nooshi Dadgostar som partiledare för Vänsterpartiet. Vem vet, det blir kanske ett valtekniskt samarbete mellan Nyans och Vänsterpartiet?", skriver han på Facebook.

2018 uteslöts Mikail Yüksel ur Centerpartiet efter kontakter med de islamistiska turkfascisterna Grå Vargarna. Själv förnekar han sådana kopplingar och hävdar att Partiet Nyans inte är religiöst och inte heller kommer bli det. När han utestängdes från Centerpartiet stod han som toppkandidat på riksdagslistan i Göteborg.

I januari uppgav SVT att Partiet Nyans har som mål att etablera sig "över hela landet" och ta sig in i kommuner och riksdagen i valet 2022.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 317270044


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0