Hiphopgruppen Kartellen

Peace and Love sparkar ut Kartellen

Publicerad 12 juni 2014 kl 19.47

Inrikes. Vänsterfestivalen Peace and Love i Borlänge har avbokat den kriminella hiphopgruppen Kartellen efter påtryckningar från lokala medier.

Dela artikeln

Mediebolaget Dalarnas Tidningar meddelade idag att man beslutat sig för att avbryta samarbetet med Peace and Love i protest mot att den våldsbejakande hiphopgruppen bokats till festivalen, som äger rum i början av juli.

Arrangörerna, som tidigare uppgett sig vara "oerhört glada och stolta" över bokningen, gör nu en helomvändning och avbokar Kartellen.

–  Vi på Peace and Love har ett starkt ställningstagande mot våld och är partipolitiskt obundna. Våra grundvärderingar bygger på att vi tillsammans kan skapa en värld av jämlikhet, mångfald och förståelse. I ljuset av den debatt som varit inser vi att vi har gjort en felbedömning vad gäller bokningen av Kartellen, säger Peace and Love Foundations vice ordförande Susan Törne Henningsson i ett pressmeddelande.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

GW: Ambulansmordet hade kunnat undvikas

Personalen borde ha fått poliseskort, anser Leif GW Persson.. Kände gärningsmannen ringde själv 112 och begärde dit ambulans.0 

42-åring med vapen greps på minnesstund för Charlie Kirk

Låtsades vara polis.. Över 100.000 personer väntas delta vid evenemanget.0 

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0