Hiphopgruppen Kartellen

Peace and Love sparkar ut Kartellen

Publicerad 12 juni 2014 kl 19.47

Inrikes. Vänsterfestivalen Peace and Love i Borlänge har avbokat den kriminella hiphopgruppen Kartellen efter påtryckningar från lokala medier.

Dela artikeln

Mediebolaget Dalarnas Tidningar meddelade idag att man beslutat sig för att avbryta samarbetet med Peace and Love i protest mot att den våldsbejakande hiphopgruppen bokats till festivalen, som äger rum i början av juli.

Arrangörerna, som tidigare uppgett sig vara "oerhört glada och stolta" över bokningen, gör nu en helomvändning och avbokar Kartellen.

–  Vi på Peace and Love har ett starkt ställningstagande mot våld och är partipolitiskt obundna. Våra grundvärderingar bygger på att vi tillsammans kan skapa en värld av jämlikhet, mångfald och förståelse. I ljuset av den debatt som varit inser vi att vi har gjort en felbedömning vad gäller bokningen av Kartellen, säger Peace and Love Foundations vice ordförande Susan Törne Henningsson i ett pressmeddelande.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 970891471


Varnish cache server

Transvestiten gjorde småbarnen till sexslavar. Urinerade spädbarn i munnen tills det orsakade sjukdom.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0