Coronavaccin

Pfizer biter inte på deltacorona

Publicerad 6 juli 2021 kl 10.05

Inrikes. Smittspridningen ökar igen i Israel, trots att landet till stora delar är vaccinerat med Pfizers vaccin. Enligt en ny israelisk studie biter inte Pfizers vaccin på deltavarianten av corona, rapporterar Haaretz.

Dela artikeln

Enligt studien är Pfizer fortfarande 93 procent effektivt mot allvarlig covid 19, men inte tillräckligt effektivt för att förhindra spridning.

I mars visade en israelisk studie att Pfizer-vaccinet hade 99 procents effektivitet för att förhindra covid 19-symptom och 91,2 procents sannolikhet att helt förhindra en infektion.

När deltavarianten undersöktes hade den senare siffran sjunkit till 64 procent, enligt Haaretz.

Samtidigt skriver Aftonbladet om en studie på epsilon-varianten av coronaviruset, som tyder på att virusvarianten "rundar" de antikroppar som vaccinet producerar.

Något som också konstateras i studien är att epsilonvarianten delar vissa mutationer med deltavarianten som just nu sprider sig snabbt i Europa.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nu sätts omfattande planen i verket. Bångstyriga länder ska köras över och EU:s makt stärkas kraftigt.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Kryptokung hittad död i sin Lamborghini efter marknadskrasch

Beskrev ekonomiska problem – påträffades skjuten i huvudet.. Trumps tullhot utlöste kryptokaos: 400 miljarder dollar utraderades på ett dygn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0