Polisens varning: De invandrade klanerna är "systemhotande"

Publicerad 7 september 2020 kl 16.13

Inrikes. De släktbaserade kriminella nätverken som i Sverige är nu så starka att de hotar rasera samhällssystemet. Enligt en intervju i TT kallar polisen dem för "systemhotande".

Dela artikeln

Från att ha varit en nedtystad eller till och med förnekad fråga har nu kriminella klaner exploderat i den svenska samhällsdebatten.

Detta efter polischefen Mats Löfvings intervju Ekot i lördags, där han förklarade att det finns hela 40 kriminella släktnätverk i Sverige, som bara kommit hit för att begå brott.

Siffran har chockat många. Inte ens författaren Per Brinkemo, som skrivit böcker om klaner, visste att det fanns så många, sade han i TV4 Nyhetsmorgon i morse.

Nu kommer ännu fler alarmerande uppgifter.

Linda H Staaf, chef för underrättelseenheten på polisens nationella operativa avdelning, säger till TT att klaner visserligen har funnits tidigare men att de nu har vuxit sig allt starkare. De är så farliga att de rentav är "systemhotande", heter det i TT-artikeln.

Nätverken är extra farliga eftersom de bygger på kultur, vilket gör att utbildningsinsatser och socioekonomiska faktorer inte spelar roll.

De skiljer sig från mc-gäng och andra löst sammansatta gettogäng.

– Man kan skilja dem från de socialt utsatta områdena som ofta går ihop, och de här olika typerna av nätverk samarbetar ofta, men när det gäller släktbaserade nätverk handlar det egentligen inte om socioekonomiska frågor, utan det är mer en kulturell faktor. Det är inget som vi kan utbilda bort, säger Linda H Staaf till TT.

Precis som Löfving bekräftar Staaf att klanerna försöker infiltrera näringsliv och politik, och kan nå maktpositioner i samhället. Hon kallar det för "infiltration". Eftersom nätverken har egna rättssystem kan detta hota samhällets uppbyggnad. De invandrade klanerna sträcker sig också utanför storstadsregionerna, förklarar Staaf.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Ekonominyheter

Finansministern lovar ta strid mot EU-prischock på snus

"Orimligt att tvinga Sverige chockhöja skatten.". Så ska regeringen förhindra att snusdosan blir 23 kronor dyrare.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0