Islamiska staten
Dair Mar Elia (Sankt Elias kloster) före respektive efter islamiska statens framfart.

IS pulveriserade 1.400 år gammalt kloster

Publicerad 21 januari 2016 kl 07.01

Utrikes. Nya satellitbilder visar Islamiska statens bokstavliga pulverisering av ett 1.400 år gammalt kloster i Irak.

Dela artikeln

© Doug/Wikipedia

1400 år gamla Dair Mar Elia före IS illdåd.

Nysläppta satellitbilder visar att Iraks äldsta kristna kloster har reducerats till pulver. Islamiska staten, IS, förstörde den fästningslika byggnaden av sten och murbruk någon gång mellan augusti och september 2014.

– Stenväggarna har bokstavligen blivit pulvriserade, säger analytikern Stephen Wood, VD på Allsource Analysis, till Fox News.

–Bulldozers, tung utrustning, släggor och möjligen sprängämnen förvandlade dessa stenmurar till ett område av gråvitt damm. De förstörde det helt, fortsatte han.

Klostret är ännu ett av Islamiska statens offer för en kampanj som går ut på att förstöra kulturarv som inte stämmer överens med terrorsektens tolkning av islam.

Över 100 religiösa och historiska platser, inklusive moskéer, gravar, helgedomar och kyrkor, har plundrats och förstörts. Historiska monument i Nininveh, Palmyra och Hatra är i ruiner. Museer och bibliotek har plundrats, böcker har bränts och konstverk har krossats eller sålts.

Dair Mar Elia (Sankt Elias kloster) grundades år 595 och låg söder om Mosul. Innan klostret förintades stod den 2.500 kvadratmeter stora byggnaden med 26 rum som en fästning ovanför den iraiska staden.

År 1743 massakrerade den persiska shahen Tahmaz Nadir Shah upp mot 150 munkar bosatta på klostret som vägrade att konvertera till islam. Samtidigt lades klostret i ruiner. I början av 1900-talet restaurerades delar av klostret.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0