Björn Ranelid.

Ranelid: SD hade rätt

Publicerad 22 augusti 2021 kl 09.46

Kulturnyheter. Svenska Dagbladet har besökt Björn Ranelid på Österlen för att ta reda på om författaren "blivit radikaliserad".
– Radikaliseringen hos mig består i att skriva sanningen, blir dock svaret.

Dela artikeln

Björn Ranelid har väckt oro hos kulturvänstern efter att ha skrivit Facebook-inlägg som går till attack mot den invandrarrelaterade kriminaliteten.

I början av juli, efter polismordet i Göteborg, kallade han politikerna för "landsförrädare" som "förråder Sverige och bereder väg för mördare, parasiter och fiender".

Från Björn Ranelid sida har det dock knappast alltid låtit så. I samband med riksdagsvalet 2014 publicerades författarens "öppna brev" till Jimmie Åkesson i Dagens Nyheter med formuleringar som:

"Jimmie, ditt hår är svartare än natten och du kunde ha varit turk, kurd eller rom."

Men när Ranelid nu får frågan av SvD om "SD har rätt" blir svaret: "Ja, det har de haft."

Samtidigt uppger han dock att han inte själv är sverigedemokrat. Han säger också att han fått förfrågningar från alternativ media som Riks, Bulletin och Nyheter Idag.

– Jag har inte svarat någon av dem och kommer inte att besvara dem i framtiden. Jag vill inte förknippas med det synsättet. Kommer aldrig att sälja mig till den falang som föraktar människor på grund av hudfärg, säger Björn Ranelid till SvD om dessa medier.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

"Vad håller du på med jävla somalier?" Borlänge-familjen vågade inte bo kvar efter mardrömslika upplevelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Kulturnyheter

Miss Finland mister sin krona – efter att ha gjort så här

"Lunch med kines.". Mångkulturell kvinna vann titeln – nu blev det ändå rasistskandal.0 

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg

Efter Sydney Sweeney-kontroversen.. Nu har de hittat något nytt att rikta rasistanklagelser mot.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet

Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.. "Vi är mycket glada över att ha fått utföra en samkönad vigsel."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0